Rozmiar: 5337 bajtów     Rozmiar: 134030 bajtów

    Grunt to rodzinka.....
  szybkie wyszukiwanie .::  Strona główna    :   aktualności    :   ciekawostki    :   kontakt   ::.    

         Turcja - Alanya 2006

  Rozmiar: 532845 bajtów

  Dlaczego właśnie TURCJA ?

Ponieważ dla każdego spragnionego ciepła turysty pierwszym i chyba najważniejszym powodem jest pogoda sprzyjająca kąpielom słonecznym przez 320 dni w roku. Wybrzeża czterech mórz:Śródziemnomorskiego, Marmara, Egejskiego i Czarnego kuszą piaszczystymi plażami i lazurową wodą. 

Rozmiar: 576658 bajtów  

Rozmiar: 1275 bajtów

Rozmiar: 532845 bajtów    Pamukale  - olśniewająco białe wapienne formacje trawertynowe wyglądają z daleka jak jasne blizny na górskim zboczu. Gdy podjeżdża się bliżej, nabierają bardziej konkretnych kształtów. Staje się zrozumiałe, dlaczego miejsce to nazwano „bawełnianą twierdzą”. Trawertyny wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.  Ciepłe, bogate w wapń wody, spływając kaskadami z urwisk, ulegały ochłodzeniu, w wyniku czego wytrącały się skały osadowe, z których powstawały naturalne półki, płytkie baseny i stalaktyty.
 
Rozmiar: 766611 bajtów   

 Hierapolis założył ok. 190 r. p.n.e. król Pergamonu Eumenes II. Do czasów bizantyjskich słynęło jako ośrodek leczniczy. Mieszkała tu liczna społeczność żydowska, powstała także gmina chrześcijańska. Miasto kilka razy niszczyły trzęsienia ziemi. Po kolejnym kataklizmie w 1334 r. mieszkańcy doszli do wniosku, że miejsce jest zbyt niebezpieczne i opuścili je na zawsze.

Rozmiar: 602164 bajtów  

   Będąc w Turcji nie można też zapomnieć o tym, że to właśnie tureckie miasta, takie jak Stambuł, Efez, Hierapoliz i Afrodyzjasą pierwotnymi ogniskami wielkich cywilizacji. Stambuł - dawna rezydencja wielkich sułtanów zachwyca przepychem i orientalną architekturą - to tutaj znajdują się światowej klasy zabytki - Pałac Topkapi, Hagia Sophia i Błękitny Meczet

                         Rozmiar: 1275 bajtów
 

 Wieczór turecki to cudowna impreza zorganizowana w restauracji położonej na zboczu jednej z gór wznoszących się nad Antalyą. Odbywają się tam pokazy tańców z różnych regionów Turcji. Sławny taniec brzucha w wykonaniu tancerki i tancerza. Szwedzki stół a na nim bufet win i dań kuchni tureckiej. Do udziału w tańcu zapraszani są również goście, co zapewnia udaną zabawę. Nie tańczący mogą spokojnie posłuchać orientalnej muzyki i raczyć się napojami alkoholowymi i bezalkoholowymi, które są bezpłatne i nielimitowane. 

Rozmiar: 599054 bajtów  
Rozmiar: 1275 bajtów

Rozmiar: 632283 bajtów  
    
Rozmiar: 675623 bajtów  
  

Kapadocja (Kapadokya) – region między Ankarą i Sivasem oraz między Konyą i Malatyą – była niegdyś sercem imperium hetyckiego, później niepodległym królestwem, a następnie wspaniałą rzymską prowincją, o której wspominaBiblia. Obecnie nazwa ta funkcjonuje jako określenie jednego z najczęściej odwiedzanych przez turystów regionów Turcji (dotyczy to zwłaszcza księżycowego krajobrazu wokół Ürgüpu i doliny Göreme).   

 Obecnie głównym źródłem dochodu Kapadocji jest turystyka. Ludzie przybywają tu z całego świata, aby zobaczyć kaplice i kościoły Göreme oraz muzea pod gołym niebem w Zelve i Soganli. Chcą też zbadać wyciosane w skale siedziby w okolicznych dolinach, obejrzeć baśniowe kominy, pospacerować w dolinie Ihlara i odkryć na nowo podziemne miasta w Derinkuyu i Kaymakli.
  

Rozmiar: 695388 bajtów  
Rozmiar: 671077 bajtów  
    

                         Rozmiar: 1275 bajtów

 Turcja jest idealnym krajem do wypoczynku. Z ciepłymi morzami, gorącym klimatem, kilometrami piaszczystych i kamienistych plaż oraz wspaniałymi masywami górskimi. Znajdują się tam liczne osobliwości przyrodnicze i krajobrazowe, jak również piękne i cenne zabytki. Temperatury często sięgają 36oC a palmy daktylowe i kokosowe oraz bananowce są nierozłącznym elementem krajobrazu

               Rozmiar: 1275 bajtów

Rozmiar: 820836 bajtów   Rozmiar: 683631 bajtów  

   Słynne jest powiedzenie Atatürka:   Ne mutlu Türküm diyene–   „Jakże szczęśliwy jest ten, kto może powiedzieć, że jest Turkiem”. Z jednej strony oznacza dumę ze swej ojczyzny i jej przeszłości.                                        Z drugiej strony europeizujące  reformy  Atatürka nakazały odcięcie się od tej przeszłości, która była osmańska i islamska.  

         Kupić nie kupić       potargować można

Rozmiar: 810442 bajtów   Rozmiar: 544499 bajtów   Rozmiar: 706220 bajtów   Rozmiar: 551288 bajtów  
    Drzewko marzeń            Na lotnisku        Jezioro solankowe          Góra zdobyta

 

.
 
jarek@lentas.pl

 


copyright©2003 by Jarek. All righst resrved.