Rozmiar: 5337 bajtów     Rozmiar: 134030 bajtów

    Grunt to rodzinka.....
  szybkie wyszukiwanie .::  Strona główna    :   aktualności    :   ciekawostki    :   kontakt   ::.    

         Lentas - Kreta

Piękna wioska na Greckiej wyspie Krecie...

Rozmiar: 81958 bajtów   Lentas - miejscowość położona na południu Greckiej wyspy Kreta u wybrzeży Morza Egejskiego. Droga prowadząca od północnej strony pnie się przez kręte, górskie serpentyny wznosząc się na wysokość 2500 m n.p.m. aby kilkaset metrów od linii brzegowej stromo opaść w dół odsłaniając bajeczny widok na zatokę z lazurową wodą otoczoną wzgórzami tworzącymi swoim kształtem wizerunek głowy lwa.  


Położenie: miejscowość ukryta pośród skalnych pasm górskich broniących jej silniej niż potężny LEW. Specyficzny układ skał pozwala mieszkańcom z daleka dostrzec przybysza, podczas gdy odwiedzający są w stanie dokładnie zlokalizować położenie osady dopiero kilkadziesiąt metrów od niej.

- Przepiękny widok roztaczający się po obydwu stronach jedynej drogi prowadzącej do osady od strony lądu, z pełną gamą zieleni, wielobarwnymi skałami i błękitem nieba topiącym się w lazurowym morzu poprzetykanym słonecznymi promieniami.

- Mieszkańcy: ciepli, mili, prości ludzie tworzący klimat jednej rodziny, trudniący się głównie rybołówstwem z ogromną otwartością witający nielicznych turystów , którzy muszą pokonać długą i niebezpieczną drogę, żeby znaleźć się w tej osadzie.

- Brak turystyki zbiorowej powoduje, że docierający do osady przyjezdni to wyjątkowi podróżnicy znający nie tylko historię tego miejsca, jej walory estetyczne ale także pragnący "rozgryźć tajemnicę czasu", który tam jakby stanął w miejscu.

 

W starożytności osada należała do Asklepiosa i było to miejsce w którym leczono i uzdrawiano ludzi. Mocą tajemną cudownego uzdrawiania były kamienie, które po dziś dzień leżą w osadzie lecząc spacerujących po nich ludzi.

lęk wysokości dawał we znaki
podróż pozwalająca obcować z naturą

Będąc w 2002 roku z żoną na wakacjach daliśmy się oczarować magii krajobrazu w czasie naszej podróży do miejscowości LENTAS. Całkowicie wyluzowani, sycąc się przepięknymi widokami czuliśmy się jak przybysze z innego wymiaru.Dopiero wjazd do osady i widok tablicy z tak swojsko brzmiącą nazwą spowodował raptowny wzrost adrenaliny,  przypominając o celu naszej podróży.


 

tylko i aż 27 km

obowiązkowa fotka przy tablicy

Poszliśmy nad wodę. Brzeg stanowiły wielkie kamienie, głazy porozrzucane nawet kilkadziesiąt metrów w głąb morza. Cudownie spokojna tafla wody nagle zmieniała się w kilkumetrowe fale rozmywające się z wielkim impetem o ląd. Nie zapomniana kąpiel    wyciągnęła z nas resztki sił a temperatura południa wzmogła pragnienie. Jakież było nasze zdziwienie kiedy odkryliśmy iż woda którą piliśmy prosto z butelki to miejscowa woda źródlana z dumną etykietką LENTAS.

Jeszcze tylko kilka pamiątkowych zdjęć, kupno pamiątek, kartonu wody, i obowiązkowy posiłek przed drogą powrotną. Jak miło było spożywać świeżutką rybkę bajecznie przyprawioną tym bardziej iż zgodnie z kartą był to przepis a la LENTAS.
woda życia dla spragnionego   mały, skromny ale "nasz"

     wakacyjne marzenie       po smakowitej rybce           surfing na pupie     przygotowania do powrotu

 

.
 
jarek@lentas.pl

 


copyright©2003 by Jarek. All righst resrved.